Dlaczego warto wybrać mocniejszy zasilacz komputerowy?

Jeśli chodzi o wybór zasilacza do komputera, dla większości użytkowników jest to po prostu element, który zapewnia zasilanie lub energię elektryczną pozostałym komponentom sprzętu; w tym artykule opowiemy jednak, dlaczego zasilacz to coś znacznie więcej i dlaczego powinieneś wziąć pod szczególną uwagę wiele jego cech, aby mieć pewność, że dobrze trafiłeś z zakupem.

Generalnie, kiedy składa się komputer z części i przychodzi czas na wybór zasilacza, użytkownicy zwracają uwagę tylko na trzy rzeczy: jego moc, certyfikat sprawności i to, czy pochodzi od renomowanego producenta. Oczywiście, są to trzy bardzo ważne czynniki, ale istnieją inne cechy do rozważenia, które są równie ważne, jeśli nie najważniejsze.

Podstawowe cechy zasilacza

Jak mówiliśmy przed chwilą, cechy takie jak moc, certyfikaty sprawności czy producent (dla pewności, jaką daje, ale także dla gwarancji, jaką oferuje) mają rzeczywiście ogromne znaczenie. Tak bardzo, a jeszcze bardziej w obecnych czasach przy rosnącym zużyciu energii przez karty graficzne nowej generacji, że jesteśmy w punkcie, w którym warto mieć mocniejszy zasilacz, aby mieć pewność, że nie będziemy mieli problemów: pod tym względem lepiej mieć większą moc zasilacz.

Tak więc, w przeszłości mówiono, że ideałem było posiadanie zasilacza, który był w stanie zapewnić około 25% więcej mocy niż maksymalny pobór sprzętu, ale obecnie nie jest to już aktualne i, jak powiedzieliśmy, warto wydać trochę więcej i mieć mocniejszy zasilacz ze względu na przyszłą aktualizację sprzętu, ponieważ rosnąca zużycie prądu przez urządzenia sprzętowe (zwłaszcza procesory i karty graficzne) jest niebotyczne. Polecamy zasilacz Gigabyte UD850GM. Sprawdź jego recenzję w linku.

Z drugiej strony bardzo ważne jest też uwzględnienie certyfikatu sprawności, jaki posiada zasilacz; zawsze było to ważne, ale przy wyższych mocach jest jeszcze ważniejsze, bo oznacza większą oszczędność energii. Jak już pewnie wiecie, certyfikat 80 Plus służy zwykle do „mierzenia” jak wydajny jest dany zasilacz, a kategorie są uporządkowane od najlepszej do najgorszej: Titanium, Platinum, Gold, Silver, Bronze i White. Pod tym względem 80 Plus Gold i wyżej jest ogólnie uważany za idealny (nie zobaczysz zasilacza uznanego za high-end z mniejszą ilością).