Jak dbać o oczy przed ekranem komputera?

Wzrok jest jednym ze zmysłów, z których większość uczniów korzysta najczęściej. Faktem jest, że podczas czytania lub studiowania, podczas wyszukiwania w wyszukiwarce, a nawet podczas patrzenia na tablicę w klasie, musimy zachować czujność wszystkich naszych zmysłów, a zwłaszcza tego jednego. Dlatego chcemy przedstawić Ci kilka wskazówek, jak dbać o oczy przed ekranem komputera, aby Twój wzrok zbytnio nie ucierpiał.

Jak dbać o oczy przed ekranem komputera?

Chociaż prawdą jest, że ekrany komputerowe uległy znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch dekad, nie mniej jednak, gdy czas ekspozycji jest zbyt długi, oczy mogą ucierpieć. W dzisiejszych czasach komputer jest niezbędnym narzędziem do nauki i pracy. Każdy student czy pracownik spędza wiele godzin przed komputerem, czy to ucząc się, czy to konsultując coś w Internecie, czy to po prostu dla zabawy.

Z tego powodu, gdy upłynie znaczna ilość czasu, oczy mogą cierpieć na różne problemy, na przykład:

  • Zmęczenie
  • Osłabienie wzroku
  • Podwójne widzenie
  • Ból głowy
  • Zaczerwienienie oka

Jeśli znajdziesz się w jednej z tych sytuacji, nadszedł czas, aby podjąć działania. Dlatego zalecamy zapamiętanie tych wskazówek, które pomogą Ci lepiej chronić wzrok i nie nadwyrężać go nadmiernie.

Okresowy odpoczynek: na każdą godzinę spędzoną przed komputerem warto zrobić sobie krótką, około 5-minutową przerwę. Przyda się, aby dać odpocząć oczom, zrelaksować układ wzrokowy i wrócić do pracy z lepszymi predyspozycjami.

Mruganie: mrugaj i unikaj ciągłej fiksacji bez mrugania, aby gałki oczne pozostały nawilżone. W celu ochrony oczu przed szkodliwym działaniem monitora przydatna są specjalne okulary. Przeczytaj więcej: https://www.masagier.pl/okulary-do-komputera-czy-warto-jakie-wybrac/

Oświetlenie przestrzeni: najlepiej jest korzystać z naturalnego światła, ale konieczne jest, aby miejsce pracy było dobrze oświetlone, aby nie nadwyrężać niepotrzebnie oczu.

Dostosuj jasność i kontrast: innymi słowy, upewnij się, że ekran komputera jest zgodny ze światłem, jakie masz w miejscu pracy.

Zwiększ częstotliwość odświeżania: jeśli monitor na to pozwala, częstotliwość odświeżania ekranu powinna być ustawiona na 70 lub 75 Hz.

Odległość: Jako minimum, pożądane jest, aby monitor znajdował się w odległości co najmniej 60 centymetrów od oczu i nieco poniżej poziomu oczu. Jeśli urządzenie elektroniczne jest małe, takie jak tablet lub smartfon, odległość ta zmniejsza się do 35, lub 40 cm.

Regulacja czcionki: dostosuj wielkość liter tak, aby były wygodne do czytania i nie zmuszały do wysiłku.

Kiedy jesteś bardzo zmęczony, zaleca się zaprzestanie korzystania z jakichkolwiek urządzeń elektronicznych.